5 dolog, amire muszáj odafigyelni a fuga kiválasztásakor


5 dolog, amire muszáj odafigyelni a fuga kiválasztásakor

Bár kiterjedése kicsi, a fuga képes komolyan befolyásolni az elkészült burkolat minőségét, ezért nem mindegy, hogyan választjuk meg. Mit hova érdemes, hogyan tisztítsuk, hogy sokáig szép legyen, hogyan akadályozhatjuk meg a penészesedést, a betöredezést? 

De először is, egy manapság gyakori kérdés: kell-e egyáltalán fugázó?

Igen, mindenképpen. Egyrészt a fugának fontos szerepe van a burkolatokat érő külső hatások, a hőmozgásokból adódó feszültségek felvételében, másrészt praktikus okok miatt is szükség van rá. Az alapfelületek és a burkolólapok nem tökéletesek, a síktól való kisebb eltérések, görbületek, méretbeli hibák előfordulnak. Minél nagyobb egy lap, annál jelentősebbek lehetnek a különbségek.

Milyet válasszunk?

Kétféle fugázót szoktak a leggyakrabban használni: a cementkötésűt, amelynek matt a színe, és az epoxigyanta-alapút, amely fényes megjelenésű. A cementes fugázók tartós nedvesség hatására sötétebbek lesznek, az epoxifugázók nem változtatják meg a színüket nedvesség hatására, mivel nem vesznek fel vizet. Léteznek az egyedi igényeket kielégítő, különleges megoldások is, mint például a belekeverhető csillám, a Mapeglitter.

Mit hova?

Mázas kerámia, üvegmozaik vagy sima felületű greslapok esetén gyakorlatilag bármilyen anyagú fugázót választhatunk. Komolyabb problémát az érdes, porózus, nehezen tisztítható felületű lapok jelenthetnek. Ilyenek jellemzően a természetes kövek, a laza mészkövek, a hasított kövek és a kézi vetésű burkolótéglák. Ezekhez cementes fugázót érdemes alkalmazni, nem túl erős, illetve a burkolat színéhez hasonló színben. Padlóra sötétebb árnyalatot, falra világosabbat keressünk.

Vízfelvétel, koszolódás, penészesedésgátlás

A fugázóanyag kiválasztásakor a felsoroltakon túl számos egyéb szempontot figyelembe kell venni. Nedvességnek kitett felületekre a cementes fugázók közül ajánlott vízlepergető típust keresni, mint például a Keracolor FF Flex. Tartósan párás környezetben, mint például a fürdőszoba, a penészesedésgátló tulajdonság lehet előny, ami a felület koszolódását is csökkenti, ilyen az Ultracolor Plus. Mint általában az anyagválasztásnál, tartsuk szem előtt a termékek környezetvédelmi besorolását is.

 

Hogyan tisztítsuk?

Az évek során a cementes fuga felülete elkoszolódhat, penészesedhet. Amennyiben mechanikai tulajdonságaiban még jó, nem kell rögtön a kikaparásra és az újrafugázásra gondolni. Ennél sokkal egyszerűbb és biztonságosabb megoldás a mosószódás tisztítás, ami után jöhet a fugázott felület átfestése a Fuga Fresca termékkel. Ez a készítmény nagy színválasztékban kapható, de használatát csak beltérben, nem folyamatosan vízbe merülő felületeken ajánljuk.

Ha további kérdése van a fugázással, burkolással vagy egyéb felújítási munkálatokkal kapcsolatban, kérdezze bátran a szakembereket honlapunkon >>

 A lakaskultura.hu cikke nyomán, képek is onnan.

 

Szaktanács kérése

 


Begin typing your search term above and press enter to search. Press ESC to cancel.

Az oldall tetejére