A nagy kérdés: epoxi fugázó vagy sem? Mikor, miért és főleg, HOGYAN válasszunk fugázóanyagot?


A nagy kérdés: epoxi fugázó vagy sem? Mikor, miért és főleg, HOGYAN válasszunk fugázóanyagot?

Sokan tartanak az epoxi fuga használatától, pedig sokkal szebb, üzembiztosabb és vagányabb végeredményt lehet vele elérni, a tartósságáról nem is beszélve. Hiszen alapvetően az epoxi kopásállóbb, nem fakul ki a színe száradás után, és vízállóbb, mint a cementes fugázók. 

Az epoxi használata indokolt, ha nagy a vízterhelés, vagy a vegyszerek használata. Egy 4 fős családnál ki lehet jelenteni, hogy a felhasználás szinte ipari, mivel nagy az igénybevétel. 

Az epoxi fugázásnak egyik alapszabálya, hogy tiszteljük az anyagot. A leggyakrabban előforduló hibák a mérleg hiányából, vagy a nem megfelelő lemosási módszerből adódóan keletkeznek. De az a szakember, akinek először jó benyomása van a termékkel kapcsolatban, sokkal merészebb, és több mindent be is vállal, szívesen használja. 

Epoxi fugázók lakossági felhasználásra: KERAPOXY DESIGN, KERAPOXY CQ, KERAPOXY EASY DESIGN

A Mapei termékkínálatában szereplő epoxi fugák mindegyike kétkomponensű ezért a szakembereknek javasolt beszerezni a kiváló munka érdekében:

– egy digitális grammos mérleget (a keverési arány betartása miatt)

– epoxi fugázáshoz való szerszámokat (ezek teljesen mások, mint a megszokott cementes fugázásnál használatos eszközök): speciális gumizót, amivel az epoxit úgy lehet bejuttatni a fugákba, ahogy azt előírja a gyártó, és speciális szivacsot, ami sokkal keményebb.

– a KERAPOXY EASY DESIGN ráadásul könnyen bedolgozható, ez a Mapei termék méltán nyert Construma-díjat 2022-ben.

Mérleg hiányában előfordulhat, hogy az összes anyagot bekeverve, egy kis idő elteltével elkezd túrós állagúvá válni a fugázó. Ezzel dolgozva pedig nem biztos, hogy a végeredmény szép és minőségileg is megfelelő lesz. 

Hogyan érdemes bekeverni az epoxi fugázót?

Minden Mapei epoxi terméket 90-10%-ban kell keverni. Ezeket a két komponens miatt záros határidőn belül fel kell használni. TILOS rákeverni epoxira új adagot. A szakértők az javasolják, hogy az összekeverést követően 30 perc álljon rendelkezésre, hogy a fuga bekerüljön a helyére, és ilyenkor le is kell mosni, ugyanis elkezd megkötni az anyag. 

Az epoxi fugázó lemosása

Igaz ugyan, hogy elvben hideg vizes lemosás is alkalmazható epoxi fugázó esetén, de érdemes beszerezni egy merülőforralót. Sokkal könnyebb, szebb, és üzembiztosabb képet tud alkotni a fuga, ha meleg vízzel van lemosva. Az ideális vízhőmérséklet: 38-45 fok.

Gyakori az a fajta reklamáció is, hogy a lemosás után megjelenik egy fátyolréteg, ami nem olyan, mint a cementesnél, hogy 3 nappal később is el lehet távolítani.  Olyankor már speciális, epoxi tisztítószer, például Kerapoxy Cleaner kell, illetve sokkal erősebben kell a lapokra hatni, hogy lejöjjön róla. 

Nem ritka az a hiba sem, hogy először a falakat kezdik el körbefugázni, így viszont a lemosáskor annyi víz jut a padlóban lévő fugákba, hogy azt aznap nem lehet kifugázni.  Az epoxi ugyanis nem szereti a vizet.

Javaslat: érdemes először a padlót kifugázni, és másnap, amikor megszárad, egy nejlont kell ráteríteni, és készülhetnek is a falak. 

Termékek:

  • Kerapoxy Design: Csillámport is lehet hozzáadni, rengeteg színben megtalálható.
  • Kerapoxy CQ: Az egyetlen epoxi fugázó, amit hideg vízzel is le lehet mosni.
  • Kerapoxy Easy Design: Könnyen bedolgozható, Construma-díjas fugázó. 

Ha további információt szeretnél felújítási, építkezési megoldásokkal, fugázással kapcsolatban, keresd bátran szaktanácsadóinkat a honlapunkon.

 

Szaktanács kérése

 


Begin typing your search term above and press enter to search. Press ESC to cancel.

Az oldall tetejére