Fugázás kültéren – mire figyeljen a fuga kiválasztásánál?


Fugázás kültéren – mire figyeljen a fuga kiválasztásánál?

Sokan nem gondolnak bele, hogy miért lényeges komponens a fuga a burkolás tekintetében. Pedig nem csak a járólap vagy a csempe kiválasztásának van jelentősége, az sem mindegy, hogy milyen fuga kerül majd a lapok közé. Különösen igaz ez, ha kültéren tervezünk burkolási munkálatokat, hiszen a kültéri fugának ellenállónak kell lennie az időjárási körülményekkel szemben. Ellenkező esetben a burkolt felület tönkremehet, és a szép burkolatra fordított összeg hamar ablakon kidobott pénzzé válik.

Burkolás kültéren – mi mindenre kell odafigyelni?

Számtalan tényezőt kell figyelembe venni a kültéri burkolás során. Bent a lakásban egyszerű a képlet, gyakorlatilag bármikor elvégezhetők a munkálatok. Ha kültéren tervez burkolást, akkor viszont kénytelen számolni az időjárási viszontagságokkal, főként, ha a burkolás már kész, és csak a fugázás van hátra.

5 tényező, amely befolyásolja a kültéri burkolást

  • Kültéren általában akkor tervez a háztulajdonos burkolást, ha az időjárási körülmények is kedvezőek, tehát, ha már kezd melegedni az időjárás vagy eleve meleg van.

A burkolási munkálatoknak kedvező hőmérséklet azonban korántsem jelenti azt, hogy a járólap lerakása után gyorsan meg is szárad a ragasztó, és egy-két nap múlva már jöhet is a fugázás. Sajnos könnyen lehet, hogy még egy hét múlva sem szárad ki megfelelően a ragasztó. Ha ennek ellenére mégis megtörténik a fugázás, akkor annak az lesz a következménye, hogy a nedvesség a fuga felületén keresztül fog távozni, előidézve annak foltosodását, elszíneződését.

Ezért nagyon fontos, hogy ne akarja siettetni a munkálatokat, hiszen azon a néhány napon nem nyer annyit, mint amennyit veszíthet azzal, ha türelmetlen. Itt is igaz, hogy a türelem megtérül: ha a fugázás az után történik meg, hogy a ragasztó biztosan megszáradt, akkor a burkolt felületben és az azt díszítő fugában sokáig gyönyörködhet majd.

  • A kültéri munkavégzést egy tényező nagyon komolyan befolyásolja, ez pedig nem más, mint az időjárás. A mesterek – legyen szó bármilyen kinti munkálatról – mindig ki vannak téve az időjárás szeszélyeinek, amihez alkalmazkodniuk szükséges, fel kell készülniük a hirtelen időjárási változásokból adódó váratlan helyzetekre, mindemellett pedig figyelembe kell venniük, hogy hogyan hatnak az egyes időjárási tényezők az általuk végzett munkára.

A fuga felhordását az erős szél, illetve a napsütés kezdvezőtlenül befolyásolja, hiszen a lap felületén már száradó fugázó a fugaárokban még biztosan nyers. Ezért ilyen időjárási körülmények mellett hatványozottan figyelni kell arra, hogy ne legyen mély a fugakép. Óriási segítséget jelenthet tisztító filc használata, amellyel a lapok felületéről gyorsan és egyszerűen felszedhető a fuga.

  • Ha kültéren történik a burkolás, akkor kerülendő a kis fugahézag. Ugyanakkor arra is figyelni kell, hogy a fugaszélesség ne haladja meg a fugázó csomagolásán feltüntetett maximális értéket. Ellenkező esetben megnő az esély a fugán keletkező keresztirányú repedések megjelenésére.
  • Íratlan szabály, hogy tűző napon nem szabad fugázni, mert az jelentős minőségromlást eredményez. Azonban hiába készül el a fuga normális hőmérsékleten, ha utána rövid időn belül erős napsütés éri. Ebben az esetben a fugázó könnyen megéghet, berepedezhet.

Mindig ügyelni kell tehát az elkészült fugázás árnyékolására, illetve – amennyiben ez nem lehetséges – a fuga nedvesítéssel történő utókezelésére.

A gyorskötő fuga – pl. Ultracolor Plus a Mapeitől – megoldást jelenthet erre a problémára, hiszen annak felülete 3 órán belül megszárad.

  • Manapság nem ritka, hogy hirtelen drasztikus időváltozás következik be. Egy futó zápor a semmiből, és már meg is van a baj: pillantások alatt tönkremehet a gondosan kivitelezett burkolási munka. Ez kivédhető azzal, ha az egész felületre elegendő takarófólia áll rendelkezésre.

Milyen fugázót válasszak kültéri burkoláshoz?

A Mapei nagy jelentőséget tulajdonít annak, hogy az általa gyártott fugázók minden igényt kielégítsenek beltéren és kültéren egyaránt. Ezért a Mapei fugázói szélsőséges időjárási körülmények között is megállják helyüket – a szó átvitt és konrét értelmében egyaránt.

A Keracolor FF Flex kiváló választás kültérre, mert

  • fokozott terhelhetőségű,
  • polimerekkel módosított,
  • DropEffect technológiával készült,
  • vízlepergető tulajdonságú,
  • cementkötésű fugázóhabarcs,
  • 6 mm-es fugaszélességig használható.

Az Ultracolor Plus fugázó bármilyen kültéri burkolási munkához megfelelő,mert

  • gyorskötésű és gyorsszáradású,
  • fokozott terhelhetőségű,
  • polimerekkel módosított,
  • kivirágzásmentes,
  • vízlepergető fugázóhabarcs,
  • víztaszító DropEffect és penészesedésgátló BioBlock technológiával készült,
  • 2-20 mm közötti fugaszélességhez használható.

Bizonytalan, hogy hogyan fogjon hozzá a kültéri burkoláshoz? Szeretné biztosan a legmegfelelőbb fugázót kiválasztani? Kérje ingyenes szaktanácsunkat mielőbb!

 

Szaktanács kérése

 


Begin typing your search term above and press enter to search. Press ESC to cancel.

Az oldall tetejére