Mire figyeljünk oda, amikor fugázót választunk?


Mire figyeljünk oda, amikor fugázót választunk?

Hosszas tervezgetés és még hosszabb nézelődés után végre megvan a csempe, a járólap – ilyenkor teljesen természetes, hogy égsz a vágytól, hogy a helyükön lásd őket! A burkolt felület szépségéért és tartósságáért azonban nemcsak a burkolólapok a felelősek: hiába a csodaszép csempe, ha a fuga pár hónap múlva megreped, beszürkül, netán kipereg. Ha tartós burkolatot szeretnél, fugázóból is találd meg a tökéletest!

 Mit tudjon a fugázó ahhoz, hogy a burkolat ragyogó és tartós legyen?

 

  • Vízlepergető jellemzők

Nemcsak a fürdőszobában vagy az erkélyen fontos, hogy a fugázás vízlepergető tulajdonságokkal rendelkezzen. Gondolj csak bele, hogyan fogod tisztítani a burkolt felületet, ha a forgalmas előszobában naponta fel kell majd mosni a padlót! Egy gyengébb minőségű termék esetében számolhatsz a víz beszivárgásával, ami később gombásodáshoz vezethet. A fürdőszoba, az erkély és a terasz van a legnagyobb veszélynek kitéve, hiszen ott rendszeresen éri a burkolatot a víz.

Egy olyan fugázó, amely rendelkezik vízlepergető tulajdonságokkal, nem csak a vizesedés problémáját oldja meg. A felületen a víz nem tapad meg, és arra sem lesz képes, hogy a szennyeződéseket, illetve az apró porszemeket bemossa. 

 

 

  • Alakváltozások

Ha a burkolat kültérre kerül, esetleg padlófűtés fölé, akkor a fugázóanyagnak muszáj ellenállnia a hőmérsékleti szélsőségeknek is. Az alakváltozásra képes fugázók jól bírják a hőmérsékleti ingadozásokat. Ne felejtsük el, hogy minden épület mozog. Ez számunkra láthatatlan, de a burkolat „érzi”: ha a fugázó képtelen alkalmazkodni az alakváltozásokhoz, akkor berepedhet, olyan hatást keltve, mintha évtizedekkel ezelőtt frissítettük volna fel utoljára a lakásunkat.

 

  • Könnyű beépíthetőség

Hogy mi számít keskeny, és mi széles fugának? A fugaszélesség nagyban függ a lapmérettől és az igénybevételektől (pl.: kültérben hőhatás, beltérben padlófűtés). Minél nagyobb a burkolólap és minél nagyobb igénybevétel éri, annál szélesebb fugát szükséges alkalmaznunk.

 

A fugaszélesség lényege

A fugák szerepe az, hogy kezeljék a hőmérsékleti ingadozásokból eredő mozgásokat, ezáltal megakadályozva a lapok deformálódását a melegedés és hőtágulás hatására. A régebbi házak esetében is érdemes legalább 2-3 mm-es fugaszélességet alkalmazni. A burkolás előtt ellenőrizni szükséges, hogy a MÉVSZ irányelve milyen fugaszélességet javasol a termékéhez.

A kerámiaburkolatokat általában égetés előtt vágják méretre, így nem mindig milliméterpontosak. A minimális esztétikai eltérést a fugázással korrigálhatjuk. Az égetést követően méretre vágott, kis méretű lapokat kicsi, minimum 2 mm-es fugaszélességgel lehet és érdemes lerakni. A rusztikus lapoknál (hullámos szélű) jól mutat akár az 5 mm-es fugaszélesség is, és a nagyobb fugahézag is jobban kiemelheti a látványt.

 

A helyzet rugalmasabb fugák kiválasztásával javítható

A rugalmasabb fugaválasztással vagy a burkolati dilatációs mezők csökkentésével mérsékelhető a kockázat. Itt jegyezzük meg, hogy a hagyományos fugákban is eltérések vannak a rugalmasság tekintetében.

Az Ultracolor Plus például rugalmasabb, mint a Keracolor FF Flex

A fugaszélességet – azon túl, hogy a gyártó ajánlásai és technikai szempontok alapján célszerű meghatározni – befolyásolja a lakástulajdonos ízlése is. Ha bizonytalan vagy a fugaszélesség kiválasztásában, ajánlatos kitenni néhány lapot szárazon a padlóra, ragasztó nélkül, és kipróbálni, melyik tetszik a jobban: szélesebb vagy keskenyebb fugával mutatna-e jobban.

Bizonytalan vagy a fugázó kiválasztását illetően? Keresd bátran a cég szaktanácsadóit, akik szakszerű és ingyenes tanácsadással segítenek abban, hogy tartós és szép burkolattal dicsekedhess!

 

Szaktanácsot kérek

 

(Forrás


Begin typing your search term above and press enter to search. Press ESC to cancel.

Az oldall tetejére